Ялинка або сосна удома та «ні» – ялівцю: святковий алергопрогноз на 27-31 грудня 2018 року

Традиція прикрашати ялинки в Україні має майже двохсотлітню історію, а от про алергію на новорічні деревця у помешканні заговорили зовсім нещодавно.

З точки зору пилку і ялинка, у Карпатах її часто називають смерекою, і сосна ‒ абсолютно безпечні. Сам по собі пилок цих дерев не викликає алергію зовсім (ялина) або викликає дуже рідко (деякі види екзотичних, не українських сосон). Більше того, цвітуть ці дерева у квітні-травні, і навіть двотижневе відігрівання пиляків ялинки та сосни у вашій квартирі навряд чи простимулює виділення пилку цими деревами на 3 місяці раніше біологічного терміну.

Проте, ваша тепла, затишна оселя дуже легко забезпечить ріст грибів на поверхні ялинки. Зимою пліснява, що завжди супроводжує дерева, не росте та не розмножується через низькі температури, а от, занесена до теплого помешкання, пліснява починає рости та за декілька діб – виділяти спори, які містять грибкові алергени.

Звичайно, від надмірного розмноження будь-яких шкідників ялинка захищається, виділяючи фітонциди, але ризик дихати збільшеною концентрацією спор грибів, якщо у вас проявляється алергія на них, все-таки, є: всеодно живі організми, у тому числі – гриби пристосовуються до життя на дереві і активно ростуть у теплі.

Ефірні олії хвойних дерев, у яких і містяться фітонциди, теоретично, можуть викликати й реакції  на шкірі у чутливих осіб. Тому встановлювати новорічне деревце краще у рукавичках – так можна додатково захиститись і від ялинкових колючок. Так само шкідливими можуть виявитись хімічні речовини, якими обробляють ялинки, щоб деревце не скидало голки дуже швидко.

Перехід на штучну ялинку автоматично не вирішить всіх проблем: якщо ялинка використовується не вперше, за майже річне зберігання, особливо – в не дуже теплому та провітрюваному приміщенні, – на ній могли також оселитись плісняві гриби.

Тому перед встановленням і живу, і штучну ялинку рекомендується вимити та висушити. Як варіант – під душем.

Рекомендують також замінювати штучну ялинку раз на декілька років – пластмаса старіє з року в рік, а нові та кращої якості ялинки, як мінімум, теоретично, повинні вироблятись з більш екологічних матеріалів. Про склад штучної ялинки не завадить поцікавитись перед покупкою, а потім не вішати на неї додаткових нагрівальних чи легкозаймистих прикрас – вони можуть стимулювати виділення токсинів з пластмаси штучної чи ефірних олій – з живої ялинки та різко підвищать пожежну небезпеку у вашій оселі.

За даними пожежників, КВАРТИРА, ДЕ ЗАЙНЯЛАСЬ ЯЛИНКА, ЗГОРАЄ ЗА 6 ХВИЛИН, і рятівники просто можуть не встигнути до вас дістатись.

Тому ялинку рекомендується встановлювати не менш як у метрі від електроприладів, на стійкій основі, не прикрашати ватою, марлею чи іншим займистим матеріалом, а також вибирати гірлянди промислового виробництва високої якості.

При дотримані всіх названих пересторог та провітрюванні приміщення, навіть живу ялинку можна тримати у хаті до двох тижнів.
А от чого робити точно не варто, так це замінювати ялинку на кипарис чи ялівець (російською – можжевельник). Пилок цих рослин – високоалергенний, серед українців спостерігається реакція на нього, а цвісти у південних регіонах України ялівець, кипарис та їх родич тис з не менш алергенним пилком починають вже у січні. Тобто, відігрівши такі деревця у себе у оселі, ви теоретично можете й прискорити настання цвітіння та отримати порцію алергенного пилку.

І не забувайте, що зв’язку із настанням сезонів холодів підвищується і ризик захворювань на застуду, тому ваша нежить може бути спровокована саме нею, а не ялинкою в оселі. Відтак, не займайтесь самолікуванням і для точного встановлення діагнозу відвідайте лікаря.

Прогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник В. Родінкова) за підтримки виробника тесту-аналізатору алергенів ALEX.

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

css.php