Невідкладна допомога при гострих алергічних реакціях

Невідкладна допомога при алергії

Найбільше значення з гострих алергічних реакцій мають алергічна кропив’янка (зустрічається найчастіше), набряк та анафілактичний шок.

Факторами, що викликали алергічну реакцію, можуть бути харчові продукти, лікарські препарати, косметика, шерсть тварин, пилок рослин і багато іншого. Алергію може викликати практично будь-яка речовина. Необхідно ретельно збирати анамнез, хоча в багатьох випадках встановити алерген не вдається.

Алергічна кропив’янка проявляється у вигляді яскраво-рожевих плямистих висипань на шкірі різних розмірів, неправильної форми, місцями зливних. Може розташовуватися на будь-яких ділянках тіла. Як правило, супроводжується сильним свербінням, на шкірі видно сліди розчухувань. Виникає через кілька хвилин або годин після контакту з алергеном.

Набряк Квінке – ділянки щільного блідого набряку, зазвичай в місцях злиття елементів кропив’янки. Може також розвинутися набряк дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту та інших внутрішніх органів (вісцеральний набряк). Це зумовлює відповідні клінічні прояви – задишку, болі в грудній клітці і животі, запаморочення, головний біль і ін

Анафілактичний шок розвивається в результаті різкого збільшення ємності судинного русла і втрати великої кількості плазми, що призводить до зменшення маси циркулюючої крові, падіння артеріального тиску і розгорнутій картині шоку.

Небезпечним для життя станом хворого є також розвиток гострої асфіксії в результаті спазму і набряку слизової оболонки бронхів.

Невідкладна допомога при кропив’янці:

 1. піпольфен, тавегіл, супрастин або димедрол в кількості 1 -2 мл з 10 мл фізіологічного розчину внутрішньовенно;
 2. при ураженні великих ділянок шкіри, а також при набряку Квінке додатково вводять: 30-60 мг преднізолону внутрішньовенно.

Невідкладна медична допомога при набряку Квінке:

 1. Падіння артеріального тиску й розвиток асфіксії вимагає підшкірного введення 0,1-0,5 мл 0,1% розчину адреналіну;
 2. Внутрішньовенне введення гормонів: преднізолон 60-90 мг; дексаметазон 10-15 мг, гідрокортизон 100 мг;
 3. Антигістамінні препарати – супрастин 2% – 2,0, дипразин 2 мл 2,5% розчину, димедрол 1% – 1-2 мл;
 4. Введення діуретиків: лазикс 40-80 мг в/в струминно на фізіологічному розчині, маніт 200,0 мл;
 5. Інгібітори протеаз: контрикал – 30000 ОД в/в на 200 мл фізіологічного розчину, амінокапронова кислота 200 мл в/в крапельним введенням;
 6. Дезінтоксикаційна терапія – гемосорбція, ентеросорбція;
 7. Трахеостомія у разі асфіксії;
 8. Госпіталізація в аллергологию, відділення інтенсивної терапії або реанімації, вдихання зволоженого кисню.

Слід пам’ятати, що від швидкості реакції і швидкості надання першої допомоги залежить здоров’я хворого, а часто і життя.

Невідкладна допомога при анафілактичному шоці:

Анафілактичний шок – негайна реакція організму на контакт з алергеном.При відсутності необхідних медикаментів використовують додаткові методи – промивання шлунка, очисну клізму, дачу хворому 5-10 таблеток активованого вугілля, столової ложки 5-10%-ного розчину хлориду кальцію (допустиме також його внутрішньовенне введення), 2-3 таблеток димедролу, супрастину, змазують шкіру рясно (особливо в місцях контакту з алергеном і в області набряку) маззю, яка містить преднізолон або гідрокортизон (іноді буває в аптечках у вигляді очних мазей).

 1. припинити доступ алергену (якщо це має місце);
 2. укласти хворого з метою виключення западання язика і аспірації блювотних мас;
 3. накласти джгут вище місця укусу комахи або ввести лікарський препарат;
 4. ввести внутрішньовенно або внутрішньом’язово адреналін, норадреналін або мезатон;
 5. внутрішньовенно струминно або краплинно ввести преднізолон 60-100 мг з 5%-ним розчином глюкози;
 6. вести внутрішньовенно або внутрішньом’язово антигістамінні препарати після підйому АТ;
 7. симптоматичне лікування (еуфілін, корглікон, лазикс).

Хворі з кропив’янкою у разі ефективності наданої допомоги (зникнення свербіння, збліднення і зменшення висипки) можуть бути залишені будинки. Рекомендується продовжити прийом антигістамінних препаратів до 3 разів на добу і передати «активний виклик дільничного лікаря. Хворі з набряком Квінке та розладами дихання підлягають обов’язковій госпіталізації в терапевтичне відділення. Хворих з анафілактичним шоком доставляють в реанімаційне відділення або передають реанимацинной бригаді.

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

1 коментар до запису “Невідкладна допомога при гострих алергічних реакціях”

 1. Ігор сказав:

  08.06.2016 г. на сайті Полтавської міської ради http://www.rada-poltava.gov.ua/petition/129/ зареєстровано петицію про обмеження висадження дерев-алергенів у м.Полтаві. Необхідно зібрати 250 голосів за 60 днів (до 08.08.2016 р). для прийняття петиції до розгляду. З Вашою допомогою це реально! Прохання до всіх (незалежно від місця проживання): проявіть свою позицію, залиште голос у підтримку петиції та підтримайте ініціативу полтавчан! Витратьте 2 хв. та розкажіть знайомим!

Залишити коментар

css.php