5 вересня 2016 року в Лондоні на Міжнародному конгресі Європейського товариства пульмонологів (European Respiratory Society) були представлені результати досліджень, проведених вченими з Данії і Великобританії. Роботи були присвячені факторів, що призводить до розвитку астми у дітей і молодих людей, і висновки в обох випадках підтверджували те, що ймовірність захворіти збільшується у тих людей, чия вага відрізняється від норми в будь-яку сторону.
Датське дослідження вела професор Шарлотт Ульрик (Charlotte Suppli Ulrik) з Копенгагенського університету (University of Copenhagen) і лікарні Відовре (Hvidovre Hospital). Для наукової роботи вона і її колеги скористалися результатами опитувань Копенгагенської школи здоров’я (Copenhagen School Health) і Датського національного реєстру пацієнтів (Danish National Patient Registry). Інформація про вимірюється щорічно показниках індексу маси тіла у 321 830 дітей у віці 7-13 років була проаналізована, а потім вчені пов’язали її з даними про те, як часто люди з цієї ж групи зверталися до лікаря з приводу астми, ставши дорослими.
Виявилося, що дівчатка, у яких в дитинстві була зайва вага, значно частіше – на 39% – стикалися з діагнозом «астма», ставши дівчатами, при цьому найсильніше впливали на ризик розвитку захворювання параметри, дані про яких лікарі отримали, коли майбутнім пацієнткам було 13 років. А ось у хлопчиків була скоріше зворотна залежність – у них шанс захворіти підвищувався через недостатньої ваги (на 24%, особливо важливо було контролювати їх вагу у віці 12 років). Професор Ульрик назвала цю різницю між хлопчиками і дівчатками інтригуючою і додала, що сподівається на те, що результати їх роботи допоможуть лікарям визначати, наскільки вірогідний розвиток астми у конкретної людини. Це, в свою чергу, дасть можливість вчасно змінити щось в стилі життя, щоб уникнути захворювання.
У Великобританії вчені знайшли залежність між розмірами плода під час вагітності і шансами захворіти на астму в дитячому віці. Раніше доктор Стефен Тернер (Stephen Turner) з Абердинського університету (University of Aberdeen) разом з колегами вже провів дослідження, яке підтвердило наявність зв’язку між недостатніми розмірами плода в 1 і 2 триместрах вагітності і ризиком розвитку астми у дитини, що народилася в віці 10 років. На конгресі науковці розповіли, що вони знайшли докази гіпотези про те, що у тих дітей, які мали дуже маленьку масу в перинатальному періоді, легені можуть функціонувати гірше, а також є підвищена ймовірність виникнення персистуючої астми у віці 5-15 років.
Для дослідження вони в 1997-1999 роках набрали 2000 вагітних жінок, що спостерігалися в одній з клінік Абердіна. Дані про розміри їхніх дітей до народження збиралися за допомогою рутинних досліджень УЗД. З’ясувалося, що чим більше дитина, тим краще у нього потім працюють легені і тим менше шанс захворіти на астму. Якщо оцінювати розмір дитини за шкалою від ненормально маленького до ненормально великого (дуже маленький – маленький – нормальний – великий – занадто великий), то кожне таке «поділ» зменшувало ймовірність розвитку захворювання на 22%. Ці результати не залежали від супутніх факторів. Доктор Тернер підкреслив, що робота його групи – це стимул для майбутніх матерів вести здоровий спосіб життя.

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

css.php